Svařování ze žebříku

Přidáno: 2. 5. 2018 16:03:51

02 Květen 2018

Opět jsem objevil na internetu zajímavý dotaz. Jedná se o svařování ze žebříku, se kterým se i já při kontrolách běžně setkávám. Zejména při rychlých opravách, kdy svářeč použije žebřík jako rychlý a snadný přístup k místu sváření. Jedná se o porušení předpisů. Na žebříku je zakázáno vykonávat i další nebezpečné činnosti, jako je třeba práce s řetězovou pilou a podobně rizikové činnosti. V souvislosti s tím upozorňuji, že po žebříku mohou být vynášena (snášena) jen břemena o hmotnosti do 15 kg, pokud zvláštní právní předpisy nestanoví jinak. Vše potřebné k bezpečné práci na žebříku je uvedeno v nařízení vlády č. 362/2005 Sb. o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky.

A nyní zmiňovaný článek

Zajímalo by mě, jestli je povoleno svařování ze žebříku.

Položený dotaz se spíše týká problematiky práce ve výškách nad 1,5 m ve smyslu nařízení vlády č. 362/2005 Sb., o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky.

Obecně nelze z jednoduchého žebříku provádět svářecí práce ze dvou důvodů. Pracovník na žebříku musí mít možnost kdykoliv se žebříku chytit oběma rukama, což vylučuje pracovní činnost s jakýmkoliv svářecím zařízením. Dále musí být jištěn alespoň jedním spolupracovníkem, na kterého by v případě aplikace svařovací technologie padaly okuje a struska. V každém případě jde o práce se zvýšeným nebezpečím, zejména pádu, a je třeba pro ně zpracovat (pro konkrétní případ) technologický postup nebo příkaz ke svařování, kde bude specifikováno, za jakých podmínek lze svařování provádět.

Musí být zajištěn dostatečný pracovní prostor, musí být zajištěny inženýrské sítě a vypnuty přívody energií v prostoru ohroženém svařováním. Kromě svařování se v daném prostoru nesmí provádět žádné další práce. Musí být určeny druhy a typy pomocných stavebních konstrukcí nebo prostředků sloužících k dosažení pracovního místa ve výšce (lešení - pracovní podlaha nad 1,5 m výšky se zábradlím alespoň 1,1 m vysokým, lešení rámové nebo trubkové nebo pochozí lávka se zábradlím a případně osobním zajištěním pracovníka záchranným pásem, záchranným postrojem nebo postrojem s tlumičem pádu (max propad 4 m). Dále musí být určena osoba k jištění svářeče, může být definována další podpěrná konstrukce, pokud je nutná, a musí být vymezen nebezpečný prostor pod svářecím pracovištěm se zakázaným vstupem nepovolaných osob. Může být také použita vysokozdvižná plošina obsluhovaná určeným školeným pracovníkem.

Zaměstnanci i dodavatelé musí být poučeni o bezpečném používání žebříků a provizorních plošin (žebřík ne pro svařování). Pokud je použit žebřík pro práci jiného druhu ve výškách, musí být písemně zpracováno posouzení rizika v daném konkrétním případě a podmínky, za kterých může být žebřík použit.

Zdroj: www.bozpinfo.cz

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení